Lasersko pomlađivanje je kozmetički zahvat kojim se laserskom tehnologijom poboljšava izgled kože. Postupak uključuje korištenje lasera za uklanjanje vanjskog sloja kože, čime se potiče rast novih stanica i proizvodnja kolagena.
Lasersko pomlađivanje može se koristiti za liječenje raznih problema s kožom, uključujući bore, oštećenja od sunca, ožiljke od akni i staračke pjege. Zahvat se može izvoditi na licu, vratu, rukama i drugim dijelovima tijela.
Postoje različite vrste postupaka laserskog pomlađivanja, uključujući ablativne i neablativne opcije. Ablativni laseri uklanjaju gornji sloj kože, dok neablativni laseri prodiru u kožu bez oštećenja površinskog sloja. Izbor laserskog tretmana ovisi o problemu, tipu kože i željenom rezultatu. Lasersko pomlađivanje može izvoditi samo kvalificirani medicinski stručnjak, poput dermatologa.
U 75% slučajeva borbe protiv oštećenja kože, laser može zamijeniti injekcije i operacije
Prednosti i nedostaci laserske kozmetologije
Prednosti
Neinvazivna
Lasersko pomlađivanje kože je neinvazivan postupak koji ne zahtijeva operaciju ili rezove, a obično nema potrebe za anestezijom. Time se eliminiraju kirurški rizici - alergije na anesteziju, zarazne komplikacije.
Potiče proizvodnju kolagena
Lasersko pomlađivanje kože potiče proizvodnju kolagena, proteina koji koži daje elastičnost. Može poboljšati teksturu i čvrstoću kože, čineći je mlađom i zdravijom.
Minimalno vrijeme oporavka
Lasersko pomlađivanje kože obično zahtijeva minimalno vrijeme oporavka. Pacijenti se mogu brzo vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima.
Mane
Potrebno je više tretmana
Iako neka poboljšanja mogu biti vidljiva nakon jednog tretmana, većina pacijenata zahtijeva više tretmana kako bi postigli željene rezultate. To može učiniti liječenje skupljim i dugotrajnijim.
Može biti bolno
Lasersko pomlađivanje kože nekim pacijentima može biti neugodno ili čak bolno, ovisno o intenzitetu zahvata i osjetljivosti kože.
Rizik od nuspojava
Kao i svaki medicinski tretman, lasersko pomlađivanje kože nosi rizik od nuspojava. To može uključivati crvenilo, otekline, modrice i ožiljke. U rijetkim slučajevima postupak može uzrokovati oštećenje kože ili promjene pigmentacije kože.
Indikacije i kontraindikacije za lasersko pomlađivanje
Indikacije za lasersko pomlađivanje
- Male i duboke izražajne bore;
- Staračke pjege i poremećaji pigmentacije;
- Ožiljci od akni ili drugih kožnih bolesti;
- Neujednačena tekstura i ton kože;
- Couperous vaskularna mreža;
- Gruba ili bez sjaja koža.
Kontraindikacije za lasersko pomlađivanje
- Trudnoća ili dojenje;
- Infekcije kože (čir, herpes);
- Aktivne akne, rosacea, psorijaza, ekcem;
- Korištenje određenih lijekova kao što je izotretinoin (Accutane);
- Sklonost keloidnim ožiljcima;
- Rak kože ili prekanceroze.
Važno je posavjetovati se s kvalificiranim zdravstvenim radnikom ili estetskim kirurgom kako biste utvrdili je li lasersko pomlađivanje pravo za vas. Oni mogu procijeniti stanje vaše kože i povijest bolesti kako bi odredili vaše rizike.
Tehnike laserskog pomlađivanja
Postoje različite metode pomlađivanja, uključujući operaciju, ultrazvučni SMAS lifting i RF lifting. Ono što lasersko pomlađivanje čini drugačijim je to što se radi o minimalno invazivnom kozmetičkom zahvatu koji koristi lasersku tehnologiju.
Frakcijsko lasersko obnavljanje površine
Resurfacing se izvodi safirnim, erbijevim i frakcijskim laserom. Frakcijski laser se koristi za stvaranje mikroskopskih rana na koži, što potiče prirodni proces cijeljenja kože i potiče proizvodnju novog kolagena. Frakcijsko lasersko obnavljanje površine može pomoći u smanjenju bora, ožiljaka od akni, opuštene kože i hiperpigmentacije.
Neablativno lasersko obnavljanje površine
Za razliku od frakcijskog laserskog resurfacinga, neablativna tehnologija ne uklanja kožu (laserski termolifting, frakcijska fototermoliza). Laser zagrijava dublje slojeve kože, što potiče proizvodnju kolagena i pomaže u poboljšanju teksture i tonusa kože. Neablativno lasersko obnavljanje površine manje je invazivno od frakcijskog laserskog obnavljanja površine i često se koristi za liječenje blagih do umjerenih znakova starenja.
Terapija intenzivnim pulsirajućim svjetlom (IPL).
IPL terapija koristi široki spektar svjetla za ciljanje područja hiperpigmentacija, popucalih kapilara i drugih nepravilnosti na koži. IPL terapija također može pomoći u poticanju proizvodnje kolagena i poboljšanju teksture i tonusa kože.
Laserska biorevitalizacija (bez injekcija)
Hijaluronska kiselina se ubrizgava u tkivo kože. Moderna laserska tehnologija omogućuje vam da radite bez injekcija. Pod utjecajem svjetlosnog zračenja otvaraju se kanali kojima hijaluronska kiselina s površine ulazi u duboke slojeve kože. Tijekom postupka zaglađuje se tekstura kože, smanjuju se bore na licu, povećava tonus i vlažnost kože, poboljšava ten, smanjuje vidljivost pjega i staračkih pjega.
Resurfacing CO2 laserom
Resurfacing CO2 laserom je napredniji oblik laserskog resurfacinga koji koristi laser s ugljikovim dioksidom za uklanjanje vanjskih slojeva kože. Ova se metoda često koristi za tretiranje dubokih bora, ozbiljnih ožiljaka od akni i drugih značajnih znakova starenja. Brušenje se koristi za područja kao što su dekolte, lice, vrat i tijelo. Ali postupak ima dulje razdoblje oporavka i povezan je s većim rizicima i nuspojavama u usporedbi s drugim metodama.
Priprema za lasersko pomlađivanje kože
Odaberite pravu kliniku ili dermatologa
Obavezno odaberite i iskusnog stručnjaka specijaliziranog za lasersko pomlađivanje kože.
Izbjegavajte izlaganje suncu
Kao i kod laserskog uklanjanja dlačica, potrebno je izbjegavati izravno izlaganje suncu najmanje dva tjedna prije postupka pomlađivanja. Preplanulost može oštetiti vašu kožu i učiniti je osjetljivijom na laser.
Prestanite koristiti određene proizvode za njegu kože
Neki proizvodi za njegu kože, poput retinoida i pilinga, mogu vašu kožu učiniti osjetljivijom na laser. Prestanite koristiti ove proizvode tjedan dana prije zahvata.
Hidratacija
Pijenje puno vode u danima koji prethode zahvatu pomoći će vam da kožu održite hidratiziranom i poboljšati rezultate laserskog tretmana.
Slijedite sve upute prije postupka
Vaš estetičar će vam dati posebne upute prije zahvata. Kako biste izbjegli komplikacije, morate slijediti sve preporuke stručnjaka.
Lasersko pomlađivanje korak po korak
Koraci postupka laserskog pomlađivanja kože mogu se razlikovati ovisno o vrsti lasera koji se koristi i specifičnim potrebama pacijenta. Međutim, mogu se razlikovati neki opći koraci:
Konzultacije: Prvi korak je zakazati konzultacije s kvalificiranim i iskusnim estetičarom. Tijekom ovog savjetovanja raspravlja se o problemima kože i ciljevima. Liječnik će govoriti o različitim vrstama lasera te rizicima i prednostima svakog od njih.
Priprema: Prije zahvata liječnik će vas možda zamoliti da izbjegavate određene lijekove ili proizvode za njegu kože koji mogu vašu kožu učiniti osjetljivijom na laser. On ili ona vam također mogu preporučiti da izbjegavate izlaganje suncu nekoliko tjedana prije zahvata.
Nanošenje kreme za umrtvljivanje: Ovisno o vrsti lasera i pacijentovoj toleranciji na bol, na tretirano područje može se nanijeti topikalna krema za umrtvljivanje.
Lasersko liječenje: tijekom postupka liječnik koristi ručni laserski uređaj za isporuku laserske energije u područje liječenja. Laser se kreće po koži u nekoliko prolaza, a intenzitet i trajanje svakog prolaza prilagođava se potrebama pacijenta. Laserska energija zagrijava kožu, stimulira proizvodnju kolagena i pokreće prirodni proces ozdravljenja tijela.
Kontrolni posjeti: Ovisno o vrsti laserskog tretmana, može biti potreban niz sesija za postizanje optimalnih rezultata. Vaš će liječnik zakazati kontrolne preglede kako bi pratio vaš napredak i napravio sve potrebne prilagodbe u vašem planu liječenja.
Važno je zapamtiti da je lasersko pomlađivanje kože medicinski postupak koji smije provoditi samo kvalificirani i iskusni liječnik. Pažljivim pridržavanjem uputa prije i poslije zahvata možete smanjiti rizik od komplikacija i postići najbolje rezultate.
Oporavak nakon laserskog pomlađivanja kože
- Neposredno nakon zahvata možete vidjeti crvenilo, oteklinu i osjetiti lagano peckanje slično opeklinama od sunca. Ovi simptomi mogu trajati od nekoliko sati do nekoliko dana, ovisno o intenzitetu zahvata;
- Tijekom procesa zacjeljivanja važno je izbjegavati izravno izlaganje suncu i koristiti kremu za sunčanje širokog spektra sa SPF 30 ili više, jer će vaša koža biti osjetljivija na ultraljubičaste zrake;
- Možda ćete također morati izbjegavati naporne vježbe i vruće tuševe nekoliko dana nakon zahvata;
- Kako biste pospješili zacjeljivanje i smanjili rizik od infekcije, održavajte tretirano područje čistim i vlažnim. Vaš liječnik može preporučiti posebnu hidratantnu kremu ili topikalnu kremu koju ćete koristiti tijekom razdoblja oporavka.
- Ne biste trebali dirati nastale kraste ili mjehuriće jer to može usporiti proces zacjeljivanja i povećati rizik od ožiljaka.
Rezultati laserskog pomlađivanja kože mogu se očekivati unutar nekoliko dana do nekoliko tjedana nakon zahvata. Koža postupno postaje glatkija, zategnutija i mladolikija.
Moguće posljedice laserskog pomlađivanja
Kao i kod svakog medicinskog postupka, postoje neki potencijalni rizici i nuspojave kojih morate biti svjesni:
Crvenilo i oteklina
Crvenilo i otok tretiranog područja su nuspojave laserskog pomlađivanja. Nestaju unutar nekoliko sati ili nekoliko dana nakon zahvata.
Bol i nelagoda
Neki ljudi mogu osjetiti blagu do umjerenu bol i nelagodu tijekom i nakon zahvata, što se može riješiti lijekovima protiv bolova koji se izdaju bez recepta ili lijekovima protiv bolova koje vam je propisao liječnik.
Mjehuri i ožiljci
U rijetkim slučajevima lasersko pomlađivanje može uzrokovati mjehuriće i ožiljke ako je postupak preintenzivan ili je koža osobe osjetljiva. Pravilna njega nakon zahvata i pridržavanje preporučenog protokola oporavka pomoći će smanjiti rizik od ovih komplikacija.
Hiperpigmentacija ili hipopigmentacija
Lasersko pomlađivanje također može uzrokovati privremene promjene boje kože, poput hiperpigmentacije (tamnjenje kože) ili hipopigmentacije (posvjetljivanje kože). Ove promjene obično nestaju s vremenom.
Infekcija
Kod bilo kojeg zahvata na koži, uključujući lasersko pomlađivanje, postoji rizik od infekcije. Važno je održavati tretirano područje čistim i slijediti preporučene upute za naknadnu njegu.
Kakve rezultate mogu očekivati nakon laserskog pomlađivanja?
- Poboljšana tekstura kože;
- Zatezanje kože;
- Izjednačavanje tona kože;
- Smanjenje veličine pora
- Smanjenje količine ane;
- Učinak podizanja;
- Zdrav ten, blistava koža.